Tarım ve Solucan Gübresi

Tarımda uzun yıllardan beri kullanılmakta olan kimyasallar ile birlikte solucan gübresinin önemi çok fazla artmıştır. Uzun yıllardan beri kullanılmakta olan bu zararlılar ile birlikte tarım da topraklar mahvolmuş, çiftçiler ürettikleri gıdaları koruyamamış ve bundan dolayı tarım sektörü büyük bir daralma yaşamıştır.

Solucan gübresinin tarım alanlarında kullanılmasının en büyük sebeplerinden bir tanesi tamamen organik bir içeriğe sahip olmasıdır. Solucan gübresi tamamen doğal yapısı itibariyle hem tarım alanlarına zarar vermez hem de insan sağlığı açısından risk teşkil edebilecek bir gübre değildir.

Solucan gübresinin doğal olmasını sağlayan en büyük olay ilk olarak atıkların geri dönüşünün sağlanmasında kullanılması ile başlamaktadır. Günümüz dünyasında kentsel ve endüstriyel atıklar büyük bir sorun teşkil etmektedir . Bu atıkların geri dönüşümün sağlanması amacı ile de milyonlarca dolar harcanmaktadır.

Solucan gübresi ile evsel atıklarımız geri dönüşüme kazandırılmakta ve solucanların geri dönüştürdüğü bu maddeleri bizler gübre olarak da kullanabilmekteyiz.

Solucan gübresi birçok devlet tarafından desteklenmektedir. Bunun nedeni ise kimyasal gübrelerin hem tarım topraklarına hem de insan sağlığına verdiği zarardır.

Kimyasal gübrelerin tarım topraklarında kullanılması ile birlikte tarım zararlarından ve hastalıklardan korunmak isteyen birçok çiftçi yıllar boyunca tarım alanlarında kimyasal içeren zirai ilaçları kullanmış ve bunun sonucun da ise hem tarım alanları zarar görmüş hem de birçok hastalık kimyasallar ile ortaya çıkmış ve insanlar bu hastalıklar ile birçok sağlık sorunu yaşamıştır.

Solucan gübresi içeriğinde barındırdığı zengin elementler ile bitki köklerini destekler . Toprağın ve bitkinin gereksinim duyduğu gıdaların temin edilmesini doğal yollar ile sağlamış olur. Ayrıca solucan gübresinin zengin mikrobiyal aktivitesi ile birlikte bitkinin kendisi ile yararlı olan mikroorganizmaların teminini doğal olarak sağlamakta ve tarım zararlılarına karşı mücadelede büyük önem arz etmektedir.

Solucan gübresi diğer organik gübreler ile kıyaslandığında zengin içeriği ile büyük bir farklılık oluşturmaktadır. Diğer organik gübreler hem temin etmede hem de içerik olarak solucan gübresi ile kıyaslanamaz. Doğanın bizlere verdiği en büyük mucizelerden birisidir.

Solucan gübresi kullanılan bitkilerde son ürün olan meyvelerin rakiplerine karşı büyük farklılıklar oluşturduğunu sizlerde göreceksiniz. Bunun sebebi ise bitkiyi tarım zararlılarına karşı korurken bitkide ürün artışını sağlayarak meyvenin daha parlak ve iri görünmesi sağlar ve kısa sürede bitkide ürün artışını sağlayarak çiftçinin yüzünü güldürmektedir.

Solucan gübresi kullanılan tarım alanlarında bitki hastalıklarının görülme olasılığı daha da azalmaktadır. Bunun en büyük sebebi ise solucan gübresinin bitki üzerinde doping etkisi yaratmasıdır. Solucan gübresi kullanılmayan topraklar da yararın sağlanması mümkün değildir. Ancak solucan gübresi bunu tek başına yaparak bitkiye doğal hormon etkisi sağlamaktadır.

Zengin içeriği ile solucan gübresi maddi ve manevi açıdan çiftçinin yüzünü güldürmektedir. Solucan gübresi maliyet açısından cep yakmaz. Geniş tarım topraklarında kullanılması ile birlikte de çiftçi için düşük maliyette yüksek verim kavramının sağlanmasına neden olur ve ürün artışının sağlanması ile birlikte de çiftçi için işin manevi boyutunun sağlanmasına yarar sağlar.

Solucan gübresi uygulanan topraklarda zarar minimize edilmiş olur. Toprağa direk bağlanarak bitkinin verimini artırır ve kök gelişimini destekler. Gelişen kök toprağa daha sıkı bağlanır ve kökün topraktan daha fazla mineralin alınması sağlanır. Gelişen kök yapısı ile bitki gövde, yaprak ve çiçek oluşumunu da daha dirençli yapmaktadır. Solucan gübresi kullanılan tarım alanların da bitki daha kısa sürede gelişimini tamamlayarak çiçek oluşumunu hızlandırır ve hızla meyve oluşturur. Solucan gübresi kullanılan topraklarda bitki daha fazla büyür ve emsallerine göre daha fazla meyve oluşturur.

Solucan gübresinin verimi artırdığı da oldukça açıktır. Solucan gübresi bitki gelişimine direk etki ederek bitkiyi hızla büyümeye teşvik eder ve kısa sürede oluşacak son üründe verim artışının sağlanmasını sağlar.

Solucan gübresi sıvı formu ile de kullanıcıya sunulmaktadır. Sıvı solucan gübresi zaten güçlü olan solucan gübresinin daha da geliştirilmiş bir formudur ve toprağa uygulanması çeşitli şekillerde mümkün olup bitkiye direkt etki eder. Daha az bir ürün ile daha fazla etki edilmesini sağlayan organik bir gübre türevidir.

Sıvı solucan gübresi bitkiden daha kısa sürede verim alınmasını sağlar ve katı solucan gübresinin etkisinin kısaltılmasının sağlanmasında oldukça etkili bir yöntemdir.
Sıvı solucan gübresini üretmek için katı solucan gübresine göre daha farklı bir yol izlemek gerekmektedir. Katı solucan gübresinin laboratuvar ortamında eklentiler oluşturarak daha yararlı bir gübrenin bulunması ile ortaya çıkmıştır.

Sıvı solucan gübresi hem nakliye açısından hem de kullanım açısından oldukça yararlıdır. Katı gübrenin taşınma sorunu nedeni ile de sıvı gübrenin geliştirilmesi gerekliliği fark edilmiş ve bu alanda çalışmalar yapılarak geliştirilmiştir.

Sıvı solucan gübresi mikroorganizma zenginliği olarak da katı gübreye göre daha yaralıdır. Bitki havada bulunan azotu direk kökler yardımıyla alamaz. Azotu kendi kullanabileceği forma dönüştürmesi gerekir ve bunu sağlamak için mikroorganizmalara ihtiyaç duymaktadır. Sıvı solucan gübresi de bunu sağlamak için ne iyi yollardan birisidir. Sıvı solucan gübresi. mikrobiyal aktivitesi en yüksek gübrelerden birisidir Bitkiye katı gübrenin verdiği yararın daha fazlasını sağlamaktadır.

Sayfa kaynağı verilmeden kopyalanamaz, kullanılamaz.

Diğer Yazılar

Size Nasıl
Yardımcı Olabiliriz?

Tüm merak ettikleriniz için bizimle iletişim kurabilirsiniz.

Menü