Solucan Gübresi Üretimi

Solucan gübresi Eisenia fetida türünün dışkısından elde edilen ve organik gübre olarak sınıflandırılan bir gübre çeşididir. Solucan gübre üretimi yapabilmek için ekstra bir eğitim gerekmemektedir. İsteyen herkes gerekli materyalleri sağlayarak solucan gübresi üretimini yapabilir ve daha sonra ürettiği bu gübreyi bahçesinde çiçeklerde veya daha fazla üreterek de tarım arazilerinde kullanabilmektedir.

Solucan gübresi üretmek diğer gübrelere göre daha kolaydır ve daha az zahmet içermektedir. Solucan gübresi üreticilerinin yapması gereken en önemli işlerin başında sabır gelmektedir. Bunun nedeni ise organik bir gübrenin üretimi sabır gerektirmedir. Netice olarak bizler kimyasal gübrelere karşı savaşmaktayız ve işimiz de hiç de sandığımız kadar kolay gözükmemektedir.

Solucan gübresi üretebilmek için ihtiyaç duyacağımız malzemeleri şu şekilde sıralayabiliriz;

  1. İlk olarak işimize solucan gübresi üretebilmek için solucan bulmamız gerekmektedir. Bunun için en uygun tür kırmızı kalifornia solucanı olarak da adlandırılan Eisenia fetida türü ve bunun yanında tür akrabalıkları bulunan birkaç tür bulunmaktadır. Ancak solucan gübresinde daha fazla verim alabilmek için bizler sizin için Eisenia fetida türünü önermekteyiz. Bizlerin bu türü önermemizin en büyük sebebi ise Eisenia fetida türünün solucan türleri içerisinde üremeye daha yatkın bir tür olması itibariyle solucan gübresi üretebilmek için tercih edilebilecek en uygun tür olduğu belirlenmiştir ve solucan gübresi üretiminde Eisenia fetida türünün tercih edildiği üretim ortamında daha fazla ürün alındığı gözlemlenmiştir. Ancak diğer akraba türlerinde solucan üretim kasalarında bulunmasının diğer solucanlar için herhangi bir zararı yoktur. Eisenia fetida türü diğer akraba türleri ile birlikte aynı ortamda rahatlıkla yaşayabilir ve üreme gösterebilir. Solucan gübresi üretiminde solucan tedarik edebilmek için bizler ile iletişime geçebilirsiniz.
  2. Solucan gübresi üretimi için gerekli olan materyallerde ikinci adım solucan üretim kasalarının tedarik etmek olacaktır. Solucan tedarik ettikten sonra ikinci adımımız solucanların yaşaması için gerekli ortamın sağlanması olacaktır. Bunun tespiti içinde üretim yapacağımız kapasiteyi doğru olarak hesaplamamız gerekmektedir. Solucan gübresi üretiminde doğru kasa seçimi hem steril bir ortamda çalışmak hem de gübrelerin etrafa dağılmak suretiyle bize zahmet çıkaracağı için uygun kasa seçimi oldukça büyük önem arz etmektedir. İlk olarak solucan üretmek için solucan sayısını net olarak bilmemiz gerekmektedir. Eğer üretimimiz az sayıda olacak ise bizim için ufak çaplı bir plastik kasa yeterli olacaktır. Ancak solucan gübresi üretiminde büyük çaplı üretimlerde küçük plastik kasalar yeterli olmayacaktır. Büyük solucan gübresi üretiminde sürekli akış sistemini kullanmamız daha yararlı olacaktır. Sürekli akış sistemi güncek olarak solucan üretiminde en fazla tercih edilen yöntemlerin başında gelmektedir. Sürekli akış sistemi ile üretim yapılması solucan gübresi işinde daha temiz bir iş yapmamızı sağlayacak ve solucan için optimum düzeyde yaşam alanının sağlanmasında önemli bir adım olacaktır.
  3. Solucan gübresi üretiminde üçüncü önemli adım ise solucanlar için uygun solucan yemini tedarik etmek olacaktır. Solucan gübresi ilk olarak Avrupa ve Amerika kıtasında üretimi yapıldığında geri dönüşüm sağlanması amacı ile yapılmış ve evsel atıklar mama olarak kullanılmış ve bunun sonucunda da solucan gübresi ünlü olmuştur. Daha sonralarda ise atıkların geri dönüşümü için bahçe bitkilerinde uygulama yapılmış ve çok iyi sonuçlar alınmıştır. Solucan gübresinde uygun mamanın tercih edilmesi çok büyük önem arz etmektedir. Solucan gübresi üretiminde uygun mamanın tercih edilmemesi durumunda çeşitli sıkıntılar baş gösterecektir. Bunların en başında uygun mamanın tercih edilmemesi ile birlikte solucan yaşam alanlarında mutlu olmayacaklar ve yüzeye çıkarak huzursuzluklarını da sizlere belli edeceklerdir. Solucan gübresi üretiminde en fazla tercih edilen mamanın başında büyükbaş hayvan artıkları gelmektedir. Ayrıca bu mamaya ilave olarak da çay posası meyve artıklarının solucan mamasında kullanılmasının bir mahsuru yoktur. Ancak evsel artıkların direk olarak solucan kasalarına verilmemesi gerekmektedir. Bu artıkların belirli bir kapta bir süre dinlendirilmesi iyi olacaktır. Aksi taktirde direk olarak verilen bu gıdalar solucan yatağında sineklenmeye ve çürükçül canlıların solucan kasalarında üremesine sebep olur ve solucan yatağında çürümeden dolayı ortaya pis bir koku çıkar.
  4. Solucan gübresi üretim kasalarında kullanılacak olan solucan mamasının ph, sıcaklık gibi oldukça önemli parametreler vardır. Bu değerlerin önemsenmemesi durumunda solucanlar gerekli besinleri alamaz ve ölür. Örneğin solucanların yaşaması için gerekli olan ph aralığı nötr değer olan ph 7 ye yakın olmalıdır. Solucan gübresi üretim kasalarımızda asidik ve bazik ortam oldukça büyük zarar göstermektedir. Asidik ve bazik ortamda solucanlar için yaşanılamaz bir ortamdır ve kısa süre sonra da solucanlar yaşamlarına son verirler. Solucan gübresi üretebilmek için gerekli olan sıcaklık aralığı için oda sıcaklığı olan 24 derece önerilmektedir. Solucanlar doğası gereği vücut sıcaklıklarını belirli bir aralıkta tutma eğilimindedirler. Bu nedenle daha soğuk ortamlarda da yaşamlarını sürdürürler ancak bu belirli bir süre için geçerli olacaktır. Solucanlar daha soğuk ortamlarda vücut sıcaklıklarını ortama göre ayarlayarak metabolizmalarını düşürürler yani bir nevi kış uykusuna yatmaya başlarlar. Ortam tekrar sıcaklaşana kadar da bu olay devam eder. Ancak uzun süren soğuklarda bu kadar uzun süre yaşamak mümkün olamayacağı için bir süre sonra yaşamlarına son verirler. Bu nedenle soğuk kış aylarında solucan gübresi üreticileri solucan üretim tesislerinde ısıtıcıya yer vermektedir.

Diğer Yazılar

Size Nasıl
Yardımcı Olabiliriz?

Tüm merak ettikleriniz için bizimle iletişim kurabilirsiniz.

Menü