Solucan Gübresi İle Farkındalık Yaratın

Tarımda kimyasal gübrelerin kullanılması ile yıllardır tarım topraklarında büyük kayıplar yaşanmaktadır. Uzun yıllardan beri tarımda kimyasalların kullanılması son derece popüler olmuştur. İnsanların bu kimyasalların zararları fark etmesi ise son 20 yıl içerisinde yapılan araştırmalar ile mümkün olmuştur. Bu nedenle birçok araştırıcı uzun yıllardan beri organik bir gübre arayışı içerisinde olmuş ve uzun süren araştırmalar sonucunda da solucan gübresinin önemi fark edilmiş ve son birkaç yıldır da son derece popüler olarak tarımda yerini almıştır. Ancak solucan gübresi katı formu bir süre sonra çiftçi için yeterli olmamış ve sıvı gübre formu geliştirilerek kullanıma sunulmuştur.

Solucan gübresinin sıvı formu, katı gübre ve diğer gübreler ile kıyaslandığında şu tip özellikler göstermektedir;

 1. İçerik bakımından katı solucan gübresinden daha etkili bir formdur ve katı gübre ile kıyaslandığında tarım alanlarında belirli bir alan için daha az kullanım olanağı sağlamaktadır. Katı gübre kullanımı belirli bir alan için büyük miktarlarda gerekli iken sıvı solucan gübresi için birkaç litre ile daha fazla alanda kullanımı mümkündür.
 2. Katı solucan gübresi küçük alanlarda oldukça büyük bir etki gösterebilir, ancak büyük tarım alanlarında kullanım için çok fazla katı gübre gerekmektedir. Bu nedenle sıvı solucan gübresi kullanmak en mantıklısı olacaktır.
 3. Sıvı solucan gübresi rakipleri katı gübre ve kimyasallar ile kıyaslandığı zaman çiftçi için verim alabilmek adına tercih edilebilecek en iyi yoldur. Bunun nedeni sıvı solucan gübresi içerik bakımından katı gübrenin güçlendirilmiş formudur. İçeriğinde bulunan katkı maddeleri sayesinde piyasada bulunan diğer gübreler sıvı solucan gübresi ile başa çıkmakta güçlük çekmektedir.
 4. Sıvı solucan gübresi, kimyasal gübreler gibi bitkiye zarar vermemektedir. Tarımda kimyasal gübrelerin kullanımı ile yıllardan beri hem hastalıklar engellenememiş, hem de daha farklı hastalıklar meydana gelmiştir. Sıvı solucan gübresi tarım zararlıları ile mücadelede etkili yöntemlerden birisidir. Sıvı solucan gübresi içerisinde barındırdığı doğal mikroorganizmalar ile bitkiye direnç sağlar ve hastalıklara karşı bitki kök, gövde ve yaprak yapısını geliştirerek bitkiye doğal doping etkisi yapmaktadır.
 5. Sıvı solucan gübresi içeriği, diğer gübreler ile kıyaslandığında N, P, K değeri olarak en fazla içeriğe sahip gübrelerden birisidir. Hepimizin bildiği gibi bitkinin ihtiyaç duyduğu en temel elementlerin en başında N, P, K gelmektedir. Sıvı solucan gübresi zenginleştirilmiş içeriği ile bitki için gerek bu elementlerin dışında birçok mikro besin maddesini de içermektedir.
 6. Sıvı gübre bitki temel organlarından kök, gövde ve yaprak gelişimi için büyük önem taşımaktadır. Bitki kendisi için gerekli besin maddelerini topraktan almaktadır ve eğer bizler toprağı yeterli miktarda besleyemezsek bitki kendisi için gerekli besinleri topraktan alamayacak ve gelişimini sağlayamayacaktır. Toprak mineralleri ve bitki gelişimi için tercih edebileceğimiz en önemli yollardan birisi de sıvı gübredir. Sıvı gübre ile beslenen bitki kökleri toprağa daha sıkı sarılır ve sürekli olarak bir gelişim evresindedir. Ayrıca sıvı solucan gübresi ile beslenen bitkilerde gövde ve yaprak gelişimi daha fazla olacak ve bu gelişim sonucunda bitki daha dirençli hale gelerek soğuk kış aylarında daha dayanıklı bir hale gelecektir.
 7. Sıvı solucan gübresinin bir diğer etkisi de toprakta görülmektedir. Topraklar doğal yapısı itibariyle birçok besin maddesini barındırmaktadır. Ve bu sayede de bitki için gelişim ortamı sağlamaktadır. Ancak bizler toprağı besleyemezsek toprakta bitkiyi besleyemez ve bunun sonucunda ise bitki gerekli besinleri alamaz ve büyüme gösterip verimli hale gelemez.
 8. Bizler tarım toprakları için gerekli besin maddelerini sağlamada sıvı solucan gübresini tercih etmeliyiz. Bunun nedeni ise sıvı solucan gübresi içerisin de bulunan doğal besin maddelerinin toprak ile buluşması ile toprağın yapısının zenginleştirilmesinin sağlanmasıdır. Sıvı solucan gübresi ile muamele edilen tarım topraklarında gerekli mikrobiyal aktivite gözlenebilecek ve toprağın bozulmuş yapısından dolayı eksik olan besin maddelerinin sağlanmasında önemli derece fayda görülebilecektir.
 9. Sıvı solucan gübresi, kimyasal gübreler gibi bitkide yanma yapmaz ve oldukça sağlıklıdır. Sıvı solucan gübresi içeriği doğal olarak hazırlanma ve içerisinde bitkiye zarar verebilecek maddeler bulunmamaktadır. Bitkiyi tarım zararlılarına karşı direnç sağlaması için geliştirir. Ve tarım zararlılarına maruz kaldığında ise hiçbir hastalık göstermez. Ayrıca kimyasal gübre uygulanan tarım topraklarında belirli bir maruziyet sonucunda bitkide kimyasal birikim meydana gelir ve kimyasallar ile gelişen meyveler sofralarımıza kadar gelir ve bizlere önlenemez hastalıklara sebep olur. Ancak sıvı solucan gübresi uygulanan tarım topraklarında durum daha farklı bir alır. Sıvı solucan gübresi insanlar için zararlı bir içerik barındırmaz ve tarım zararlılarına karşı kendisi bir biyolojik silahtır.
 10. Sıvı solucan gübresi içerisinde bulunan birçok besin maddesi ile birlikte özel olarak hazırlanmıştır. Sıvı solucan gübresi bitki için gerekli birçok maddenin belirlenip katı gübreye ile birleştirilerek hazırlanır. Bu sayede daha fazla etki göstermektedir.
 11. Sıvı solucan gübresi ayrıca taşıma, paketleme gibi birçok sebepten ötürü üretici için kolaylık sağlamaktadır. Katı gübreye nazaran daha az yer alan kaplar , hem üretici için hem de çiftçi için çok büyük alanlar kaplamaz ve katı gübreye göre daha az kullanacağımız için belirli miktarlarda kullanım yeterli olacaktır.

Diğer Yazılar

Size Nasıl
Yardımcı Olabiliriz?

Tüm merak ettikleriniz için bizimle iletişim kurabilirsiniz.

Menü