Kimyasal Gübre mi? Solucan Gübresi mi?

Solucan gübresi üretimi dünya genelinde son zamanlarda oldukça popüler hale gelmiştir. Bunun sebeplerini ise şu şekilde sıralayabiliriz;

  1. Kimyasal gübrelerin tarım topraklarında uygulanması sonucunda tarım topraklarında kayıpların meydana gelmesi ve toprakların bir önceki yıllarda olduğu gibi verimin alınamaması sonucunda birçok devlet, tarımda organikleşmeye yönelmiş ve solucan gübresi gibi bir gübrenin kullanımının da önemi artmıştır.
  2. Küresel ısınma sonucunda dünya da meydana gelen sıcaklık artışından birçok canlı dolaylı yollarla veya direk yolla etkilenmiştir. Küresel ısınma sonucunda en maruziyet gösteren canlıların başında hayvanlar ve bitkiler gelmektedir. Hayvanları korumak için belki avlanmayı yasaklamak yeterli gelebilir fakat bitkiler için bu mümkün değildir. Bu nedenle bitkileri korumak içinde organik bir gübre olan solucan gübresinin önemi artmıştır.
  3. Birçok sağlık probleminin kimyasal gübreler kullanılarak üretilen tarım gıdalarından kaynaklanması itibariyle kimyasal gübrelerin tarım topraklarında kullanımı birçok Avrupa ülkesinde yasaklanmış ve organik gıdaların tüketilmesi zorunlu hale gelmiştir. Ancak ülkemizde bu durum yeni yeni önem kazanmaktadır. Kimyasal gübrelerin kullanıldığı mahsullerden üretilmiş gıdalar yıllar boyu bizlerin sofralarında yerini almıştır. Ancak bu durumu kurtarmanın elbette bir yolu vardır. Bunun en büyük yolu ise solucan gübresinin kimyasalların yerini alarak bizlere organik gıdaların gelmesini sağlamaktır.
  4. Kimyasal gübreler maddi açıdan çiftçiyi çok zorlamaktadır. Bunun nedeni birçok tarım ilacının üretiminin ülkemizde yapılmaması ve ithal edilmesi nedeni ile bu gübreler çiftçiyi içinden çıkamayacağı maddi zorluklara itmektedir. Ancak solucan gübresinde durum farklıdır. Solucan gübresinin üretimi tamamen yerli firmalar tarafından sağlanmaktadır. Bu nedenle solucan gübresinin kullanımının tercih edilmesi ile de yerli bir gübrenin kullanımı sağlanmış olacaktır.
  5. Solucan gübresi içerik bakımından emsallerine göre birçok artı özellik göstermektedir. Bunun nedeni Eisenia fetida denilen kırmızı kalifornia solucanın midesinden geçen besin maddelerinin bakteriler ile muamelesi sağlanmış olur ve bitki için yararlı mikroorganizmalar gübrenin doğal içeriğinde bulunmuş olur.
  6. N,P,K değeri bakımından diğer gübreler ile kıyaslandığında birçok farklılık göstermektedir. Birçok çiftçinin de bildiği gibi azot, fosfor, ve potasyum bitki için oldukça önemli elementlerdir. Solucan gübresi doğal içeriği ile bu oranları emsallerine göre daha yüksek oranda bulundurmaktadır. Bu nedenle uygulandığı topraklarda bitki için doping etkisi yaratarak bitkiye gerekli bütün maddelerin sağlanmasına yardımcı olmaktadır. Ancak kimyasal gübreleri tercih ederseniz bu elementler kimyasallar yardımıyla sağlanmaktadır. Ve bitki için ve toprak için pek de yararlı olmayan bir yolu tercih etmiş olacaksınız.
  7. Solucan gübresi üretimi pek bir zorluk gerektirmeyen bir yöntemdir ve maliyet bakımından üreticinin cebini yakmamaktadır. Solucan gübresi üretebilmek için gerekli bir alan, solucan maması ve solucanlar ile sizler de rahatlıkla solucan gübresi üretebilir , evsel atıkların geri dönüşümünü sağlayarak doğaya karşı görevinizi yerine getirebilirsiniz.
  8. Solucan gübresi belirli bir tür bitki için değil her bitki için rahatlıkla tercih edilebilir. İsterseniz evlerinizde bulunan saksılarda kullanabilir veya tarlalarınız da tercih edebilir yahut bağlarınızda veya bahçelerinizde belirli oranlarda kullanabilirsiniz. Kesinlikle bitki yanması gibi gübrenin fazla kullanıldığı durumlarda görülen yan etkilere rastlanmaz. Aksine bitkinin aynı zamanda ekilen emsallerine nazaran daha büyük boylarda olduğunu sizler de rahatlıkla görebilirsiniz.
  9. Solucan gübresi çiftçi tarafından çeşitli formlarda kullanılabilmektedir. Bunlardan bazıları; katı gübre ve sıvı gübre formlarıdır. Solucan gübresinin katı formu, solucan kasalarından elde edilen gübrelerin bir elekten geçirilerek inceltildikten sonra kullanılması sonucunda elde edilen bir gübre formudur. Solucan gübresi katı formu bitkiye direk toprak ile uygulanır, toprak ve bitkinin zengin içeriğinin buluşması sağlanır. Bir diğer solucan gübresi formu da sıvı solucan gübresi formudur. Solucan gübresinin sıvı formu katı gübreye birtakım içerikler eklenerek zenginleştirilmesi ile elde edilen bir formdur . Çiftçi için etkisinin en fazla görüldüğü gübre formudur. Bunun nedeni ise solucan gübresinin sıvı gübre halinin damlama yolu ile veya yapraktan direk uygulanabilir formda olmasıdır. Bitki yapraktan veya kökten aldığı sıvı solucan gübresi ile daha fazla büyüme gösterecek ve çiftçinin yüzü hasat sonucunda da gülecektir bundan emin olabilirsiniz.
  10. Solucan gübresinin tercih edilmesi ile birlikte insanlarda görülen ve gıdalardan bulaşma gösteren hastalıklarda azalma görülecektir. Yıllardır tarımda böcek ilaçlarının kullanılması ve hormonların tercih edilmesi ile birlikte insanlarda görülen hastalıklarda artmıştır. Bunun nedeni sırf böcek gelmesin diye ilaçlanan bu bitkilerden üretilen gıdaların insanlar tarafından tüketilmesi ve hatta hayvanların gıdalarında da kullanılması ile birlikte insanlarda görülen hastalık çeşitleri artmıştır. Hepimiz atalarımızdan dinlediğimiz eski meyve tatlarını anlattıkları anları biliriz. Eski zamanlarda yetiştirilen bitkilerde böcek ilaçlarının ve kimyasalların kullanılmadığını da hepimiz bilmekteyiz. Ancak uzun zamandan beri kimyasal gübrelerin etrafımızı sarması itibariyle gıdalardan vücudumuza bulaşan hastalıklar da artmış ve gıda zehirlenmelerinden dolayı hastanelere ulaşanların sayısında da son zamanlarda önemli ölçüde artış olduğu görülmüştür. Bunların engellenmesi amacı ile de organik gübrelere yönelim tercih edilmeli ve tavsiye edilmelidir. Organik gıdalar hem raflarda hem de sofralarımızda olmalıdır ki hem hastalıkların sayısının azalması sağlanabilsin hem de tarımda kullanılan ilaçlamalar için önlem alınabilsin.

Diğer Yazılar

Size Nasıl
Yardımcı Olabiliriz?

Tüm merak ettikleriniz için bizimle iletişim kurabilirsiniz.

Menü