Eisenia Fetida

Solucan gübresi uzun yıllardan beri dünyanın çeşitli bölgelerinde kullanılan ve son dönemde de ülkemizde popülaritesi son derece artmış bir organik gübre çeşididir. Solucan gübresinin son derece popüler olmasının da elbette ki çeşitli sebepleri vardır. Bunlarında en başında solucan gübresinin elde edilmesini sağlayan Eisenia Fetida adlı solucan, solucan gübresi üretiminde kullanılan ve en fazla tercih edilen solucan türüdür. Solucan gübresi, üretmiş olduğu organik materyal ile benzerine az rastlanır bir gübre çeşidi olarak hayatımıza girmiştir. Evlerimiz artık olarak attığımız birçok gıdayı besin olarak kullanan bu solucan atıkları sindirim sisteminden geçirdikten sonra ortaya çıkan dışkının gübre olarak kullanılmasıyla bitki için son derece besleyici bir gübre ortaya çıkmış ve bunun sonucunda da iş ticari bir boyut kazanmış ve gübre sektöründe de önemli bir pay solucan gübresine ayrılmıştır.

Solucan gübresini önemli kılan organik kelimesini dikkate alalım. Tarım toprakların da kullanılan birçok herbisitin toprak ve bitki için ne kadar zararlı olduğu son dönemde anlaşılmış ve bunun sonucunda da birçok ülkede devlet ve yerel halk kimyasal gübrelerin tarım topraklarına verdiği zararı görerek, organik bir gübre olan solucan gübresinin üretilmesine teşvik edilmiştir. Solucan gübresi, üretimi birçok kişi tarafından çeşitli yollar ile denenmiş ortaya daha organik bir gübrenin çıkması sağlanmaya çalışılmıştır. Solucan gübresi organik madde içeriği olarak diğer gübreler ile kıyaslandığında daha değerli bir gübredir. Bu gübreyi diğer gübrelerden ayıran özellik ise Eisenia foetida solucan türünün mide boşluğunda bulunan vücut sıvısıdır. Solucan besin tükettiği zaman sindirim sisteminde bu sıvı ile yıkanan besinler daha organik bir özellik taşır ve bitki için gerekli mikrobiyal aktivitenin sağlanmasını sağlar. Elbette ki bu sıvı bitki için oldukça büyük önem taşımaktadır. Bunun nedeni ise bitkinin hastalık ve zararlılar ile mücadelede bir vücudunda bir savunma silahına ihtiyaç duymaktadır. Bitki için önemli olan bu silahı sağlamada ki en büyük etken elbette ki mikrobiyal aktivite ile mümkündür.

Solucan gübresinin bunun dışında içerik olarak da büyük yararı vardır. Bunların başında da toprak yapısını düzenlemek ve bitki gelişimini sağlamada gerekli olan mineralleri içerisinde barındırır ve çiftçinin ayrı ayrı olarak kullanmak zorunda kaldığı birçok gübreyi tek bir çatı altında toplayarak kolaylık sağlamaktadır. Solucan gübresi içerik olarak yüksek değerlerde azot, fosfor ve potasyum değerleri içermektedir. Bitki gelişiminde önemli yer eden bu değerler ile bitki, kök gelişimini sağlıklı bir şekilde yapar ve bu sayede toprağa daha sıkı bağlanarak bitkinin zorlu hava koşulları ile mücadele etmesini sağlayarak onun daha güçlü olmasını sağlamaktadır. Kök gelişimini iyi olarak tamamlayan bir bitkide vücut gelişimi de daha sağlıklı bir şekilde olacaktır. Kök yapısını gelişen bir bitkinin gövde, yaprak ve çiçek gibi organları da gelişerek çiftçi için ürünlerinin daha verimli olmasını sağlar.

Ayrıca solucan gübresi toprak yapısını da beslemektedir. Tarımda sürdürülebilir olmayı sağlamak amacı ile de tercih edilen gübrelerden birisi olmalıdır. Solucan gübresi kurak ve besin olarak fakir topraklarda toprak besleyici olarak uygulanması durumunda da tarım verimliliği arttırmıştır. Bunu kullanmanın gerekliliği ise Dünya’da son zamanlarda kuraklık son derece artmış ve sulak arazilerin oranı gün geçtikçe azalmıştır. Bunun ile birlikte çiftçi için tarıma uygun arazilerin oranı azalmış ve birçok tarım alanı kuraklık nedeni ile kaybedilmiştir. Bu nedenle tarım topraklarında beslenme çiftçi için oldukça büyük önem arz etmekte ve uygulama alanlarında ise hangi gübre ile bunu yapacağını çiftçi bilememektedir. Bizler de sizler için bu durumda uygulanabilecek bir gübre olarak solucan gübresini önermekteyiz. Solucan gübresi hem bitki için hem de toprak için oldukça önemli bir gübre çeşididir. Solucan gübresi toprağa uygulandığı takdirde toprağın yapısını düzenleyerek zenginleştirir ve tarım uygun toprakların elde edilmesini sağlayarak sürdürülebilir tarıma katkı sağlamaktadır.

Solucan gübresi teknolojiye uygun şekilde gelişen bir gübre çeşididir. Solucan gübresi topraklı ve topraksız tarımda da kullanılmaya uygun bir gübredir. Solucan gübresi sıvı formu ile bir bitki besleyici etki yaparak istediğiniz tüm çeşit bitkiler de kullanıma uygundur. Solucan gübresi katı solucan gübresi ve sıvı solucan gübresi formlarında kullanılmaktadır. Katı gübresi sürdürülebilir tarım için bir bitki besleyici olarak kullanılabilir ancak sıvı gübre ile topraksız tarım gibi çeşitli tarım kollarında da kullanımı sağlanabilmektedir. Solucan gübresinin 2 formu da oldukça etkili bir formdur. Ancak bazı durumlarda katı solucan gübresi yetersiz kalmış ve solucan gübresinin geliştirilesi ihtiyacı ortaya çıkmıştır. Sıvı solucan gübresi katı gübrenin çeşitli maddeler ile geliştirilmiş formudur ve oldukça yararlı bir formdur. Sıvı gübre solucan çayından farklı bir durumdur. Bunun sebebi ise daha teknik maddelerin sıvı gübre üretiminde kullanılmasıdır. Ancak solucan gübresi sıvı formu özel olarak hazırlanmak ile birlikte bitki için adete doping etkisi yaratmaktadır. Sıvı gübre ile beslenen bitkilerin katı gübreler ile yetiştirilenlere kıyasla daha fazla büyüme gösterdiği görülmüştür. Ayrıca sıvı solucan gübresinin verimi %30 lara kadar arttırdığı da tespit edilmiştir. Bu neden ile solucan g0bresi sıvı formu ayrı bir önem taşımaktadır.

Sayfa kaynağı verilmeden kopyalanamaz, kullanılamaz.

Diğer Yazılar

Size Nasıl
Yardımcı Olabiliriz?

Tüm merak ettikleriniz için bizimle iletişim kurabilirsiniz.

Menü